Paski “mocznik w mleku” służą do kontroli poziomu mocznik w mleku poprzez wskazanie stężenia azotu mocznika.
Badanie to wykorzystywane jest w żywieniu krów mlecznych, u których bardzo ważne jest pokrycie zapotrzebowania na składniki pokarmowe adekwatnie do możliwości produkcyjnych hodowanej rasy.
Poziom mocznika w mleku wskazuje na zbilansowanie dawki pokarmowej pod względem białka i energii. Prawidłowo zbilansowana dawka pokarmowa dla krów mlecznych jest podstawą optymalnego przebiegu laktacji jak również właściwego składu mleka. Ponadto, niedostateczna podaż energii hamuje owulację, sprzyja występowaniu tzw. cichej rui jak również prowadzić może do ketozy.
Paski do badania mocznika w mleku są użytecznym narzędziem do kontroli ilości białka przyjmowanego z paszą. Jest to wygodny i prosty sposób na codzienną kontrolę w tym zakresie stężenia mocznika w mleku.
W zależności od rasy krów, prawidłowemu zaopatrzeniu krowy mlecznej w energię i białko paszy towarzyszy stężenie mocznika w mleku na poziomie
Zakres stężeń badanego mocznika w mleku wskazywany przez paski:
Niskie stężenie mocznika w mleku: Może wskazywać na zbyt niską zawartość białka w diecie co może być związane ze zbyt małą wydajnością flory bakteryjnej żwacza ograniczając wydajność mleczną.. – < 5~15 mg/dl (< 50~150 mg/l)
Wysokie stężenie mocznika w mleku: nadmiar białka w dawce, niedobór łatwo fermentujących węglowodanów w żwaczu, niedobór BTJE, nadmiar białka ulegającego zbyt szybkiemu rozkładowi w żwaczu, nadmiar BTJN, ponadto:
małe pobranie wody, straty ekonomiczne, niewykorzystanie potencjalnych możliwości dawki pokarmowej, nadmierne obciążenie wątroby procesami detoksykacyjnymi, straty energii. >30 mg/dl (>300 mg/l)
Jak zbadać mocznik w mleku? Paski do badania MUN (azot mocznika) w mleku są zaprojektowane do odczytu wizualnego oraz są kompatybilne z analizatorem Uri-Doctor VET.
Opakowanie zawiera 25 szt pasków.
Paski do badania mocznika w mleku dostępne są w naszym sklepie: Paski MUN 25szt
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez formularz – oddzwonimy